ÖNEMLİ TARİHLER

  • 1 Mart 2019 Son Bildiri Özeti Gönderim Tarihi
  • 1 Mart 2019 Son Bildiri Özeti Gönderim Tarihi

DUYURULAR

Bilimsel Program Yayında

KONGREYE KALAN SÜRE

GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

BİLİMSEL PROGRAM


1.GÜN (3 Nisan 2019, Çarşamba)
08:00-15:00 HIV/AIDS
KURSU
İNVAZİV FUNGAL ENFEKSİYONLAR KURSU DİYABET / KRONİK YARA
KURSU
DEZENFEKSİYON / STERİLİZASYON KURSU ERİŞKİN BAĞIŞIKLAMA UYGULAMALARI KURSU HEMOVİJİLANS KURSU
Koordinatörler:
Fehmi Tabak
Behice Kurtaran
Koordinatörler:
Nurettin Erben
Yasemin Çağ
Koordinatörler:
Canan Ağalar
İrfan Şencan
Koordinatörler:
Gülden Ersöz
Şaban Esen
Meltem Arzu Yetkin
Koordinatörler:
Hüsnü Pullukçu
Meltem Taşbakan
Nurgül Şahin
Koordinatörler:
Nigar Ertuğrul Örüç
İsmail Yaşar Avcı
15:00-15:15 KURSLARIN KAPANIŞI / KONGREYE HOŞGELDİNİZ
15:15-15:45 AÇILIŞ KOKTEYLİ
A SALONU B SALONU C SALONU
15:45-16:15 AÇILIŞ TÖRENİ
16:15-17:15 KONFERANS-1: Yeni Bir Toplumsal Tehdit; Aşı Reddi
Oturum Başkanları:
Haluk Vahaboğlu, Emine Alp Meşe

Konuşmacı:
Gaye Usluer
17:15-18:15 PANEL:  Arbovirüsler Türkiye İçin Risk mi?
Moderatörler:
Zülal Özkurt, Mehmet Taşyaran

Panelistler:
Chikungunya ve Zika Türkiye için risk mi?
Arzu Altunçekiç
WNV, Deng, Sand Fly ülkemizde güncel durum
Ferit Kuşçu
18:15- 18:45 KONFERANS-2: Hayatı Anlamlandırmak Mümkün mü?
Oturum Başkanı:
Halil Kurt

Konuşmacı:
Sibel Gündeş
2.GÜN (4 Nisan 2019, Perşembe)
A SALONU B SALONU C SALONU
08:00-09:00 KAHVALTILI OTURUM-1: Enfeksiyon Hastalıkları Tanısında Biyobelirteçler
Oturum Başkanları:
Şükran Köse, Kemalettin Aydın

ESH, CRP, PCT
Kenan Hızel
Yeni biyobelirteçler
Seniha Şenbayrak
09:00-10:30 OTURUM-1: Patogenezden Tedaviye Sepsis (Sepsis Çalışma Grubu Oturumu) OTURUM-2: Tüberkülozda Yenilikler SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU-1
Oturum Başkanları:
Emine Alp Meşe, Yeşim Taşova

Patogenez
Ayşe Batırel
Doğru Tanı
Seza İnal
Doğru Tedavi
Alper Şener
Oturum Başkanları:
Sırrı Kılıç, Tuba Turunç

Mikrobiyolojik tanı
Kaya Köksalan
Akciğer tüberkülozu
Mehmet Sezai Taşbakan
Akciğer dışı tüberküloz
Serpil Erol
Oturum Başkanları:
Öznur Ak, Onur Kaya
10:30-11:00 KAHVE ARASI VE POSTER TARTIŞMASI (POSTER BAŞINDA)
11:00-12:00 UYDU SEMPOZYUM-1
12:00-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
13:30-15:30 OTURUM-3: Hocama Danışıyorum: Dirençli Gram Negatif Bakteri Enfeksiyonları SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU-2
Oturum Başkanı:
İftihar Köksal

Olgular:
Olgu-1
Olgu-2
Olgu-3

Tartışmacılar:
Recep Öztürk, Serhat Ünal, Ali Mert, Oğuz Karabay
Oturum Başkanları:
Gürdal Yılmaz, Sabahattin Ocak
14:30-15:30 OTURUM-4: Dirençli Enfeksiyonların Tedavisinde Faj Kullanımı
Oturum Başkanları:
Aykut Özkul, Esragül Akıncı


Faj tedavisi alternatif olabilir mi?
Ayşegül Ulu Kılıç
CRISPR/CAS teknolojisi
Touraj Aligholipour Farzani
15:30-16:00 KAHVE ARASI VE POSTER TARTIŞMASI (POSTER BAŞINDA)
16:00-17:30 OTURUM-5: Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarda Yaşanan Sorunlar OTURUM-6: Su ve Besinlerle Bulaşan Salgınlar: Öğrendiklerimiz SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU-3
Oturum Başkanları:
İlhan Özgüneş, Mustafa Ertek

Sifiliz tanısında sorunlar
Derya Öztürk Engin
HPV tedavisinde sorunlar
Emine Parlak
Mikolazma-Klamidya ve Gonokok enfeksiyonları
İlkay Bozkurt
Oturum Başkanları:
Emin Tekeli, İlhami Çelik

Viral salgınlar (Elbistan tecrübesi)
Selda Şahan
Bakteriyel Salgınlar (Sakarya tecrübesi)
Aziz Öğütlü
Lejyonella
Haluk Erdoğan
Oturum Başkanları:
Birgül Kaçmaz, Recep Tekin
17:30-18:30 OTURUM-7: Ciddi Akut Solunum Yolu Viral Enfeksiyonları
(İnteraktif Oturum)
OTURUM-8: Mikrobiyata SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU-4
Oturum Başkanları:
Cemal Bulut, İlknur Erdem

İnfluenza
Ediz Tütüncü
Diğer solunum yolu virüsleri
Firdevs Aksoy
Oturum Başkanları:
Mustafa Kasım Karahocagil, Can Polat Eyigün

Enfeksiyon hastalıklarının patogenezinde mikrobiotanın rolü
Mustafa Altındiş
Antibiyotik kullanımı ve mikrobiota
Aysun Yalçı
Oturum Başkanları:
Kudbettin Demirdağ, Nevin İnce
21:00-22:30 SOSYAL PROGRAM
3.GÜN (5 Nisan 2019, Cuma)
A SALONU B SALONU C SALONU
08:00-09:00 KAHVALTILI OTURUM-2 Kemik ve Yumuşak Doku Enfeksiyonlarında Görüntüleme
Oturum Başkanları:
Ayten Kadanalı, Levent Görenek

Radyoloji
Burcu Anıl
Nükleer tıp
Serkan Güngör
09:00-10:30 OTURUM-9: İmmunkompremize Hastada Santral Sinir Sistemi Enfeksiyonları OTURUM-10: SOT ve HSCT Hastalarında Viral Enfeksiyonların Yönetimi SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU-5
Oturum Başkanları:
Sercan Ulusoy, Mesut Yılmaz

Nozokomiyal menenjitler
Oğuz Reşat Sipahi
Viral menenjitler
Jean Poul Stahl
Fungal menenjitler
Pasquale Pagliano
Oturum Başkanları:
Vildan Avkan Oğuz, Yaşar Bayındır

CMV
Adalet Aypak
Polioma virüsler
Özge Turhan
Diğer virüsler
Süheyla Kömür
Oturum Başkanları:
Yusuf Önlen, Birsen Çetin
10:30-11:00 KAHVE ARASI VE POSTER TARTIŞMASI (POSTER BAŞINDA)
11:00-12:00 UYDU SEMPOZYUM-2
12:00-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
13:30-14:00 Genel Poster Değerlendirmesi: Eğlenerek Öğrenelim
14:00-15:00 UYDU SEMPOZYUM-3
15:00-16:30 OTURUM-11: Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'nin Bulgaristan, Asya ve Türkiye'deki Güncel Epidemiyolojik ve Klinik Durumu ve Korunma Metodları ile Dünya'da Aşı Araştırmaları OTURUM-12: Gebelik ve Enfeksiyonlar
Oturum Başkanları:
Zati Vatansever, Nazif Elaldı

Konuşmacılar:
Asya
Farida Tishkova
Türkiye
Nazif Elaldı
Bulgaristan
Marina Stoycheva
Dünya'da KKKA Virüsüne Karşı Aşı Geliştirme Çalışmaları ve Bulgar Aşısıyla Deneyimler
Iva Christova
Endemik Ülkelerde Keneler ve Hayvanlarda KKKA Virüsü
Zati Vatansever
Oturum Başkanları:
Kadriye Kart Yaşar, İlyas Dökmetaş

Hepatit
Şemsi Nur Karabela
Toxoplasma
Hande Aydemir
CMV
Ferhat Arslan
16:30-17:00 KAHVE ARASI VE POSTER TARTIŞMASI (POSTER BAŞINDA)
17:00-18:00 OTURUM-13: Akılcı İlaç Kullanımı OTURUM-14: Biyolojik Ajan Kullananlarda Enfeksiyonların Yönetimi SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU-6
Oturum Başkanları:
Murat Akova, Zeliha Koçak Tufan

Akılcı antibiyotik kullanımı
Tuna Demirdal
Enfeksiyon önlemi ve kontrolü
Fatma Amer
Oturum Başkanları:
Nurcan Baykam, Hüseyin Turgut

Tüberküloz
İlker İnanç Balkan
Bağışıklama
Serap Gençer
Hepatit virüsleri
Pınar Öngürü
Oturum Başkanları:
Saim Dayan , Nazan Tuna
18:00-19:00 OTURUM-15: Olgularla Eskimeyen Zoonozlar EMEK PANELİ
Oturum Başkanları:
Mehmet Parlak, Semra Tunçbilek

Şarbon
Ayhan Akbulut
Lyme
Fatma Sırmatel
Oturum Başkanı:
Oğuz Karabay

EMEK Yürütme Kurulu
20:00-23:00 ÖDÜL TÖRENİ ve EKMUD PARTİ
4.GÜN (6 Nisan 2019, Cumartesi)
A SALONU B SALONU C SALONU
08:00-09:00 KAHVALTILI OTURUM-3: Enfeksiyon Hastalıklarında Tanı Yöntemleri Kültür/Moleküler Yöntemler
Oturum Başkanı: 
Gülşen Hasçelik

Kültür
Sesin Kocagöz
Moleküler yöntemler
Barış Otlu
09:00-10:30 OTURUM-16: SOT ve HSCT Hastalarında Fungal Enfeksiyonların Yönetimi OTURUM-17: Zor Olgular Eşliğinde HIV Enfeksiyonuna Bakış SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU-7
Oturum Başkanları:
Hande Arslan, Ali Kaya

Aspergillus
Yasemin Tezer
Candida
Ümit Savaşçı
Mukormikoz
Nefise Öztoprak
Oturum Başkanları:
Deniz Gökengin, Başak Dokuzoğuz

Olgu 1
Bircan Ünal Kayaaslan
Olgu 2
Servet Öztürk
Olgu 3
Figen Kaptan
Oturum Başkanları:
Murat Dizbay, Serhat Birengel
10:30-11:00 KAHVE ARASI
11:00-12:00 UYDU SEMPOZYUM-4 
12:00-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ 
13:30-14:30 UYDU SEMPOZYUM-5 
14:30-15:30 OTURUM-18: Kortikosteroid: Kime? Ne zaman? OTURUM-19: T.S.K., Jn.G.K. Ve S.G.K. Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin Enfeksiyon Hastalıkları İle İlgili Hükümlerinin Yorumu
Oturum Başkanları:
Mustafa Yıldırım, Özlem Kandemir

Solunum yolu enfeksiyonları
Nihal Pişkin
Santral sinir sistemi enfeksiyonları
Yeşim Alpay
Oturum Başkanları:
Hanefi Cem Gül, Selma Tosun

Genel hükümlerin yorumu
Cumhur Artuk
Özel hükümlerin olgularla yorumu
Rıza Aytaç Çetinkaya
15:30-16:00 KAHVE ARASI
16:00-17:00 OTURUM-20: Viral hepatitler Eradike mi Edilecek? MJIMA Paneli
Oturum Başkanları:
Rahmet Güner, Sedat Kaygusuz

Hepatit B
Tansu Yamazhan
Hepatit C
Yunus Gürbüz
Oturum Başkanı: 
Oğuz Reşat Sipahi

Editörler Kurulu
17:00-17:30 GENEL DEĞERLENDİRME ve KAPANIŞ